Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku - Wścieklizna

Informacje

Nowa siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Augustowie

Jesienna akcja szczepienia lisów

Informacja dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących  w akcji jesiennej  2024 roku.

Postępowanie w przypadku znalezienia padłych zwierząt

Zwłoki zwierząt mogą być źródłem poważnych zagrożeń.

Jeśli znajdziesz martwe zwierzę – zachowaj ostrożność, nie dotykaj zwłok gołymi rękami.

Zabezpiecz swoje gospodarstwo przed ASF

Ptasia Grypa

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy na terytorium kraju co skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia grypy ptaków na terenie województwa podlaskiego.

Informacja Głównego Lekarza Weterynarii na temat kontroli próbek żywności i materiałów paszowych pochodzących z Ukrainy

Nowe zalecenia dla drobiarzy!

W związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii  informuje o zaleconych zmianach.

Komunikat w sprawie wymagań technicznych dla wspólnego logo podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży wysyłkowej weterynaryjnych produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wymagań technicznych dla wspólnego logo podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży wysyłkowej weterynaryjnych produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC

Wykaz sprzedawców detalicznych uprawnionych do oferowania weterynaryjnych produktów leczniczych na odległość na stronie GIW

W dniu 3 listopada 2021 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1904 z dnia 29 października 2021 roku w sprawie przyjęcia projektu wspólnego logo dla sprzedaży detalicznej weterynaryjnych produktów leczniczych na odległość.

Wścieklizna

Wścieklizna

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą wirusową, której można jednak zapobiegać. Może ona rozprzestrzeniać się na ludzi i zwierzęta domowe, jeśli zostaną ugryzione lub podrapane przez wściekłe zwierzę. W Polsce wścieklizna występuje głównie u lisów. Jednak zdarza się również u zwierząt domowych. Większość zgonów z powodu wścieklizny
u ludzi na całym świecie jest spowodowana ugryzieniami psów.

 

Wirus wścieklizny infekuje ośrodkowy układ nerwowy. Jeśli dana osoba nie otrzyma odpowiedniej opieki medycznej po potencjalnym narażeniu na wściekliznę, wirus może wywołać chorobę w mózgu, ostatecznie prowadzącą do śmierci. Wściekliźnie można zapobiegać poprzez szczepienie zwierząt domowych, trzymanie się z dala od dzikich zwierząt i szukanie opieki medycznej po potencjalnym narażeniu, zanim pojawią się objawy.

Co zrobić ze zwierzęciem, które ugryzło człowieka

Psy, koty i fretki

Wirus wścieklizny może być wydalany ze śliną zakażonych psów, kotów i fretek podczas choroby i/lub na kilka dni przed chorobą lub śmiercią. Zdrowy pies, kot lub fretka, zwierzę które pogryzło człowieka, powinno zostać zamknięte i poddane obserwacji przez 15 dni. Pozbawienie wolności powinno odbywać się w koordynacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Aby uniknąć pomylenia objawów wścieklizny z możliwymi skutkami ubocznymi szczepienia, podawanie szczepionki przeciwko wściekliźnie zwierzęciu nie jest zalecane w okresie obserwacji.

Jeśli u izolowanego z powodu podejrzenia wścieklizny zwierzęcia pojawią się jakiekolwiek oznaki choroby, powinno to zostać ocenione przez lekarza weterynarii. Każdą chorobę zwierzęcia należy niezwłocznie zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeśli u zwierzęcia podejrzanego
o chorobę pojawią się objawy sugerujące wściekliznę, powinno ono zostać zbadane przez lekarza weterynarii,

Każde bezpańskie zwierzę, pies, kot lub fretka, które ugryzie człowieka, może zostać natychmiast uśpione przez lekarza weterynarii, a głowa powinna być dostarczona do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w celu przeprowadzenia testów na wściekliznę.

Inne zwierzęta

Inne zwierzęta, które mogły narazić daną osobę na wściekliznę, należy natychmiast zgłosić właściwemu Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii. Postępowanie ze zwierzętami innymi niż psy, koty i fretki zależy od:

  • Gatunku,
  • Okoliczności pogryzienia,
  • Epidemiologii wścieklizny w okolicy,
  • Historii i aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia,
  • Możliwość narażenia zwierzęcia na wściekliznę.

Wcześniejsze szczepienie tych zwierząt przeciwko wściekliźnie może nie wykluczać konieczności eutanazji i testowania.

Opieka nad zwierzęciem, które mogło być narażone na wściekliznę

 

Psy, koty i fretki

Psy, koty i fretki, które mają aktualne – ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno, być utrzymywane pod kontrolą, należy skontaktować się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Jeżeli u obserwowanego zwierzęcia pojawią się objawy wskazujące na wściekliznę, powinno zostać poddane eutanazji przez lekarza weterynarii, a jego głowa przekazana do badania
w laboratorium diagnostycznym.

Jak możesz zapobiegać wściekliźnie u zwierząt?

 

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swojego zwierzaka przed wścieklizną.

  • Po pierwsze, regularnie odwiedzaj swojego lekarza weterynarii ze swoim podopiecznym i aktualizuj szczepienia przeciwko wściekliźnie dla wszystkich kotów, fretek i psów.
  • Po drugie, utrzymuj kontrolę nad swoimi zwierzętami, trzymając koty i fretki w domu, a psy pod bezpośrednim nadzorem.
  • Po trzecie, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby zmniejszyć liczbę niechcianych zwierząt, które mogą nie być odpowiednio pielęgnowane lub regularnie szczepione.
  • Na koniec skontaktuj się z Urzędem Gminy jeżeli zauważysz błąkające się zwierzęta aby usunąć bezdomne zwierzęta z sąsiedztwa, ponieważ mogą one być nieszczepione a co za tym idzie bardziej podatne na zarażenie.

Znaczenie szczepienia

 

Dzikie zwierzęta są bardziej podatne na kontakt ze wścieklizną niż zwierzęta domowe. To ludzie mają znacznie większy kontakt ze zwierzętami domowymi niż z dziką przyrodą. Twoje zwierzęta domowe jak i inne zwierzęta mogą zostać zarażone, gdy zostaną ugryzione przez wściekłe dzikie zwierzęta, a ten rodzaj „szerzenia się choroby ” zwiększa ryzyko dla ludzi.

Dbanie o aktualność szczepień twoich pupili przeciwko wściekliźnie zapobiegnie zarażeniu się przez nie wścieklizną od dzikich zwierząt, a tym samym zapobiegnie ewentualnemu przeniesieniu choroby na twoją rodzinę lub inne osoby.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

Jeśli miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z jakimkolwiek dzikim zwierzęciem lub nieznanymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli zostałeś ugryziony lub podrapany, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby określić ryzyko wścieklizny lub innych chorób. Jednym z ważnych czynników przy podejmowaniu decyzji, czy należy otrzymać szczepienie przeciwko wściekliźnie, będzie to, czy zwierzę, z którym miałeś kontakt, może zostać odnalezione i przetestowane pod kątem wścieklizny lub przetrzymane do obserwacji. Jeśli potrzebujesz szczepienia przeciwko wściekliźnie, należy je rozpocząć wkrótce po ekspozycji; więc bezzwłocznie porozmawiaj
z lekarzem, aby ustalić, czy takie działania należy podjąć.